Dňa 22. marca 2013 sa v GAB Klube v Rimavskej Sobote uskutočnila prehliadka amatérskej a nezávislej filmovej a video tvorby CINEAMA 2013. Jej súčasťou bola aj súťaž amatérskych filmov z nášho regiónu.
Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote do krajského kola odporučilo v skupine autorov nad 25 rokov film Štefana Bána z Tornale "Keď strom spomína" a film "Norik muránsky" od Petra Pobočka z Revúcej.
Štefan Bán je pravidelným účastníkom súťaže Cineama v Rimavskej Sobote od jej nultého ročníka a venuje sa predovšetkým dokumentárnemu filmu. Peter Poboček sa v 90. rokoch pravidelne zúčastňoval regionálnej súťaže Cineama, ktorú organizovalo, a stále organizuje Gemerské osvetové stredisko v Rožňave. (V Rimavskej Sobote sa v tom čase Cineama ešte neorganizovala.) Po desaťročnej prestávke sa vrátil k tvorbe ako filmár – amatér, hoci jeho súťažný film sa v mnohých ohľadoch vyrovná filmu profesionálnemu.
Do krajského kola postúpilo tiež 6 filmov v skupine autorov do 16 rokov. Krátke animované filmy "Kosačka" autori (Korina Slatinská, Jozef Bulka, Gabriela Fiľová, Natália Hroncová) a "Najväčšie nehody sveta" autori (Kamil Dovala, Frederika Bálintová, Simona Melicherová, Kornélia Dovalová, Nikoleta Pavková) vytvorili deti zo Základnej školy V. Mináča v Klenovci na tvorivých dielňach, ktoré organizovalo Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote a Miestne kultúrne stredisko v Klenovci. Prvá takáto dielňa sa uskutočnila minulý rok v rámci Dňa filmu a divadla v Klenovci.
Do krajského kola postúpil aj kreslený film "Osud nepochopeného diela" od Michala Šereša, žiaka Základnej školy P. E. Dobšinského z Rimavskej Soboty, ktorý kreslil aj animoval priamo v počítači. Z 200 nakreslených obrázkov vytvoril krátky príbeh.
Ďalšie tri postupujúce filmy vytvorili deti z Reedukačného centra v Čerenčanoch na letnom workshope, ktorý organizovalo Občianske združenie MPhilms z Bratislavy v spolupráci s Reedukačným centrom. Jedná sa o filmy "List z väzenia", "Robo a Aďa – Romantická komédia" a videoklip "Negga a Hakel – Perspektíva". Združenie MPhilms organizuje workshopy v Čerenčanoch pravidelne od roku 2009. Lektormi tento rok boli: Tono Gúth, Paula Račeková, Arnold Kojnok, Šimon Matrka, Marek Leščák a Matyás Prikler.
Čo sa týka nesúťažných filmov – našli si svojich divákov aj fanúšikov, a samotní filmári o nich po skončení premietania ešte dlho a zanietene diskutovali.
Celkovo treba poznamenať, že hranice medzi profesionálnymi a amatérskymi filmami sa dostupnosťou profesionálnej techniky stierajú. A záleží potom už len na prístupe autora, jeho skúsenostiach, ambíciách a predovšetkým na jeho invencii, kam bude jeho dielo zaradené.
Jaroslava Jelchová, GMOS