• Pamätná izba V. Mináča

• Osobnosť Vladimíra Mináča

•

Meno Vladimíra Mináča malo v slovenskom i verejnom živote svoju váhu pol storočia. Začínal ako románopisec, neskôr sa preslávil najmä ako esejista. Jeho poslanecký hlas bol vždy hlasný v SNR i v československom Národnom zhromaždení.

Narodil sa 10.augusta 1922 v Klenovci, v rodine obuvníka Jána Mináča a matky Zuzany, rod. Karkušovej.

Roku 1940 maturoval na gymnáziu v Tisovci, v rokoch 1940-1944 študoval slovenčinu a nemčinu na Filozofickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave.

V jeseni 1944 sa aktívne zúčastnil na bojoch SNP, na Silvestra 1944 ho Nemci zajali a odvliekli do koncentračného tábora v Mauthausene.

Roku 1945 sa stal redaktorom denníka Bojovník a vzápätí Obrany ľudu. Potom pracoval ako tajomník slovenskej sekcie Zväzu česko-slovenských spisovateľov.

V rokoch 1945 -1954 bol šéfredaktorom Kultúrneho života a v rokoch 1955 - 1956 šéfredaktorom Slovenských pohľadov.

Do roku 1959 pracoval ako scenárista na Kolibe, potom poslanec NZ v Prahe i SNR v Bratislave.

V rokoch 1974 -1990 pôsobil ako predseda Matice slovenskej.

Po novembri 1989 bol poslancom SNR a Federálneho zhromaždenia ČSFR.

Zakladateľ Kongresu slovenskej inteligencie na Donovaloch, vyhlásenie ktorého v rozhodujúcej miere ovplyvnilo vznik Slovenskej republiky.

Vladimír Mináč zomrel v roku 1996, jeho srdce bolo podľa vyjadrenia lekárov opotrebované "ako vecheť". Jeho hrob nájdeme na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí.

V máji 1998 Ministerstvo školstva SR prepožičalo Základnej škole v Klenovci čestný názov Základná škola Vladimíra Mináča.

Od  septembra 2016 pôsobí základná škola v jednom celku spolu s materskou školou pod názvom Základná škola s materskou školou Vladimíra Mináča.