• Regionálna izba

• V školskom roku 1997/1998 začíname s overovaním projektu škola s rozšíreným vyučovaním regionálnej výchovy a ľudovej kultúry.

V nasledujúcom školskom roku 1998/1999 kolektív pedagógov našej školy pripravuje 19 metodických listov. Zoznam vypracovaných metodických listov je nasledovný:

1. Ján Roman - Vznik Klenovca
            2. Soňa Brndiarová - Osídľovanie Klenovca
            3. Ján Roman - Vývoj školstva v Klenovci
            4. Anna Jakubcová - Tradície a zvyky Klenovca
            5. Slavomír Hruška - Osobnosti Klenovca
            6. Slavomír Hruška - Filmová tvorba
            7. Vlasta Majorská - Jánošíkovská tradícia
            8. Vlasta Majorská - SNP v Klenovci
            9. Ľubomíra Vančíková - Geografická vychádzka do okolia Klenovca
            10. Ján Roman - Geologická stavba a baníctvo okolia Klenovca
            11. Darina Brndiarová- Liečivé rastliny v okolí Klenovci
            12. František Koldrás - Rozvoj remesiel v Klenovci
            13. Ružena Ulická - Tkáčstvo a gubárstvo v Klenovci
            14. Anna Rudová - Odev našich predkov
            15. Milota Trnavská - Klenovské recepty starých mám
            16. Libuša Sihelská - Spracovanie mäsa a mlieka
            17. Eva Kasáčová - Ľudové piesne a tance Klenovca
            18. Tatiana Júreová - Detské hry
            19. Ľubomíra Vančíková - Rastlinstvo a živočíšstvo okolia Klenovca

A zároveň v tom istom školskom roku sme vstúpili už do druhého roka overovania projektu škola s rozšíreným vyučovaním regionálnej výchovy a ľudovej kultúry.

Cieľom projektu je:

• výchova k regionálnym prvkom a ľudovej kultúre skĺbená s výchovno-vzdelávacími cieľmi súčasnej školy,
            • vypestovať v mladej generácii úctu a hrdosť na svoju obec a jej región,
            • priblížiť žiakom život v minulosti, oboznámiť ich s históriou, osobnosťami a udalosťami, ktoré preslávili našu obec,
            • načrtnúť do bohatého prameňa miestnej ľudovej kultúry,
            • dosiahnuť zachovanie hodnôt predchádzajúcich generácií v dnešnej mladej generácii.

Regionálna izba bola slávnostne otvorená spolu s Pamätnou izbou V. Mináča v školskom roku 1999/2000.

V školskom roku 2000/2001 na celoslovenskej prehliadke III. ročníka súťaže zručnosti "Bábika mojej starkej, drevená hračka môjho starkého" v Hliníku nad Hronom sa práce našich žiakov umiestnili nasledovne:

mladší žiaci: Bábika Jánošík I. miesto

starší žiaci: Drevený vozík I. miesto - chlapci

mladší žiaci: Bábika Janko III. miesto

starší žiaci: Húsenica a nákladný vlak III. miesto - chlapci

Školským rokom 2001/2002 začíname štvrtý rok realizácie nášho projektu. Zároveň začíname pracovať už s overenými učebnými osnovami nášho projektu regionálnej výchovy.

Cieľom projektu je:

• vypestovať v mladej generácii úctu a hrdosť na svoju obec a jej región,
            • načrtnúť do bohatého prameňa miestnej ľudovej kultúry,
            • dosiahnuť zachovanie hodnôt predchádzajúcich generácií v dnešnej mladej generácii,
            • v rámci zvyšovania úrovne výchovno-vzdelávacieho procesu sa pedagógovia zamerajú na výchovno-vyučovaciu zložku,
            • vyučovací proces uskutočňovať v duchu vedeckého poznania,
            • dôležité je dôsledne vyučovať obsah jednotlivých predmetov,
            • vo všetkých ročníkoch vyučovací proces uskutočňovať podľa učebných osnov platných od 1.9.2001 splatnosťou od 1.9.1997 a ich úpravou s platnosťou od 1.9.2001,
            • pracovať so všetkými dostupnými štandardmi pre I. a II. stupeň.

V rámci projektu regionálnej výchovy sa od začiatku uskutočňovali rôzne aktivity, súťaže, tvorivé dielne v škole i mimo nej:

• "Ľudový tanec a spev" v Miestnom kultúrnom stredisku pri Obecnom úrade v Klenovci pod vedením p. Jaroslava Zvaru,
            • "Piesne starých mám" - prehliadka ľudových piesní 14.12.2001 v Kultúrnom dome v Klenovci pod vedením p. S. Zvarovej vystúpilo 22 žiakov našej školy,
            • prezentácia prác našich žiakov na Gemerských folklórnych slávnostiach v Klenovci,
            • vystúpenia našich žiakov v DFS Zornička a Mladosť.

V školskom roku 2002/2003 na IV. ročníku celoslovenskej súťaži v Hliníku nad Hronom "Bábika a hračka mojich starkých" sa práce našich žiakov umiestnili nasledovne:

Môj medvedík I. miesto - mladší žiaci

Strašiak Pajko III. miesto 7. ročník - starší žiaci - dievčatá

Ďalšie aktivity v rámci projektu v nasledujúcich rokoch:

• prednáška "Kyjatické hračky" - p. Stehlík práca s drôtom, p. Dolynajová práca so šúpolím,
            • výchovný koncert "Očová, Očová",
            • tvorivá dielňa s p. Balciarovou - práca s drôtom,

V školskom roku 2009/2010 sa naša škola zapojila do II. ročníka výtvarno-remeselnej súťaže pod názvom "V Krajine remesiel", ktorú organizovalo Ústredie ľudovej a umeleckej výroby v Bratislave na tému Utkané a upletené z nití. Naša kolektívna práca "Šachovnicová guba" v kategórii 12. - 15. rokov získala čestné uznanie.

Ďalšie aktivity v rámci projektu v nasledujúcich rokoch:

• tvorivá dielňa v ÚĽUVe v Banskej Bystrici v školskom roku 2010/2011 - rezbárstvo, hrnčiarstvo, tkáčstvo, maľba na sklo.

V súčasnosti pracujeme na pravidelnom

• organizovaní každoročných exkurzií v rámci projektu "Spoznaj svoj región"
            • zapojení sa do vlastivednej súťaže "Pramene" pre žiakov 7. ročníka z regiónu Gemer - Malohont,
            • vyučovaní regionálnej výchovy,
            • v školskom roku 2017/2018 rozbiehame projekt "Spoznaj osobnosti nášho regiónu"

Ďalej v súčasnosti, v rámci regionálnej výchovy, pod vedením p. Jaroslava Zvaru stále pokračuje a pracuje Ľudový tanec a spev v Miestnom kultúrnom stredisku pri Obecnom úrade v Klenovci.

Milí návštevníci, ponúkame Vám možnosť nahliadnuť a vidieť práce našich žiakov v Regionálnej izbe počas školského vyučovania od 8.00 do 14.00.

Ste srdečne vítaní!