Naša škola bola vybraná pre program medzinárodného hodnotenia žiakov - PISA. Je to veľký medzinárodný výskum, ktorý zisťuje výsledky vzdelávania z pohľadu požiadaviek trhu práce. Výskum sa na našej škole uskutoční 19. apríla 2018.
Zameriava sa na:
- výsledky 15-ročných žiakov, čo sú žiaci ukončujúci povinnú školskú dochádzku, s teoretickou možnosťou vstúpiť na trh práce;
- skúmanie oblasti čitateľskej, matematickej a prírodovednej gramotnosti, ktoré je možné porovnávať v čase.
Štúdiu PISA realizuje OECD od roku 2000 pravidelne, každé 3 roky.
Prvoradou úlohou štúdie PISA je:
- získať objektívny obraz o úrovni školstva v konkrétnej krajine;
- poskytnúť spätnú väzbu o úrovni vzdelávania v zúčastňujúcich sa krajinách;
- porovnať úroveň vzdelávacieho systému s inými krajinami;
- podnietiť prijatie opatrení na zefektívnenie vzdelávania;
- inšpirovať sa príkladmi dobrej praxe z iných krajín.
Školy a žiaci vybraní do testovania PISA majú príležitosť spolupodieľať sa na skvalitňovaní systému vzdelávania na Slovensku.
Štúdia PISA sa snaží zamerať na všetky aspekty vzdelávacieho systému, ktoré môžu vplývať na výkon žiakov. V rámci merania PISA preto žiaci vypracúvajú:
- test - jeho primárnym cieľom nie je skúmať to, čo si žiak v škole zapamätal. Úlohy, ktoré žiak v teste vypracúva sa zameriavajú na to, či sa žiak dokáže orientovať v informáciách, ktoré má k dispozícii a či si vie vybrať tie správne na vyriešenie daného problému.
- dotazník - monitoruje motiváciu žiaka učiť sa a faktory, ktoré ju môžu ovplyvniť – doma i v škole.
Riaditeľ školy vypracúva školský dotazník, ktorý monitoruje podmienky v škole, kde sa žiak vzdeláva, čo môže vysvetliť aj motivácie a postoje učiteľov k vzdelávaniu žiaka.
PISA nie je testom, ktorý žiakov známkuje. Žiaci vystupujú v testovaní anonymne. PISA skúma systém vzdelávania prostredníctvom žiakov, ktorí sú jeho súčasťou.
Učiteľ, rodič alebo žiak?
PISA sa prostredníctvom prepájania testov a dotazníkov snaží zistiť, aký vplyv majú na žiaka rôzne faktory prostredia: v rámci vyučovania, ale i v rodine. Ak budeme poznať všetky faktory, ktoré na výkon žiaka vplývajú, budeme vedieť, na ktoré z nich je potrebné zamerať sa pri plánovaní zmien.
Význam realizácie štúdie PISA
- výsledky štúdie PISA bývajú predmetom rokovania NRSR v súvislosti so zmenami v školstve;
- vznikajú súbory odporúčaní na zmenu na politickej úrovni;
- PISA podnieti vznik odborných publikácií, ku ktorým majú prístup učitelia ale i budúci učitelia, a ktoré môžu zlepšiť proces vzdelávania na úrovni škôl;
- PISA medializuje slovenské školstvo – konštruktívna diskusia je prvým krokom k pozitívnym zmenám.
Viac informácií týkajúcich sa merania PISA 2018 nájdete na: