• Pamätná izba V. Mináča

• Pamätná izba Vladimíra Mináča

Otvorenie Pamätnej izby V. Mináča

21. októbra 1999 o 11. hod. bola slávnostne otvorená Pamätná izba V. Mináča za účasti predstaviteľov štátnej správy a samosprávy, učiteľského zboru a žiakov. Na otvorení bol prítomný zástupca prednostu Okresného úradu v Rimavskej Sobote Dr. František Szucs, vedúci odboru školstva a kultúry Mgr. Július Karas, spisovatelia Roman Kaliský, Vladimír Babnič a Peter Holka, manželka spisovateľa Mária Mináčová, členovia Nadácie V. Mináča a ďalší hostia.

Slávnostný akt sa začal v blízkosti školy pri rodnom dome spisovateľa. Príhovor predniesol starosta obce JUDr. Pavel Struhár. Veniec k pamätnej tabuli položil klenovský rodák akademický maliar Michal Jakabšic.

Pamätná izba V. Mináča podáva autentické informácie o života a diele spisovateľa, fotografické zábery z rokov mladosti a rodinného života, ako aj snímky z plodného a dynamického obdobia spisovateľa, publicistu, esejistu, kultúrneho pracovníka a verejného činiteľa. Sú tu vystavené jeho diela v slovenčine i v cudzích jazykoch, vyznamenania a ocenenia, bibliografia diela, písací stroj, koncepty jeho prác, perá, sveter, neodmysliteľná súčasť jeho domáceho odevu. Dokumentačný materiál, fotografie a knihy poskytla Nadácia V. Mináča a jeho manželka Mária Mináčová.

Pamätnú izbu inštalovali pedagógovia školy.

V školskom roku 2014/2015 prešla Pamätná izba V. Mináča menšími úpravami. Za doplnenie fotografického materiálu a popis fotografií ďakujeme synovi nášho spisovateľa Vladimírovi Mináčovi ml., ktorý nám zároveň prisľúbil finančnú pomoc pri rozšírení pamätnej izby a zapožičanie ďalších osobných vecí nášho rodáka.

V školskom roku 2022/23 Pamätná izba Vladimíra Mináča je odetá v novom šate, prešla dôslednou rekonštrukciou. Zmenili sa priestory, aby sa mohla miestnosť využívať na recitačné súťaže, vernisáže a besedy. Taktiež si môžete pozrieť jeho ocenenia v novom dekore a oceníte aj prehľadnejšie usporiadanie rôznych diplomov, či čestných uznaní. Štúdium jeho rukopisov, diel či prác z literárnej súťaže Vladimíra Mináča si môžete prečítať a preštudovať v pohodlnom sedení.

Možnosť prehliadky počas školského vyučovania od 8.00 do 14.00.

Ste srdečne vítaní!

Školský rok 2018/2019

Výtvarná súťaž Vladimíra Mináča pod titulom Môj rodný kraj, najkrajší kút v šírom svete, bola vyhlásená pri príležitosti 20. výročia udelenia čestného názvu školy Základná škola Vladimíra Mináča Klenovec a 20. výročia otvorenia Pamätnej izby  Vladimíra Mináča v základnej škole, v termíne október 2018 –  december 2018. Do súťaže bolo zapojených 54 žiackych prác. Okrem prác žiakov z našej školy sa do súťaže zapojili aj partnerské školy: ŠZŠ Klenovec, ZŠ s MŠ S. Vozára Hrachovo a ZŠ s MŠ Kokava nad Rimavicou, začo im patrí úprimné poďakovanie. Práce hodnotila porota v zložení: Mgr. Miroslav Bračo - riaditeľ ZUŠ v Hnúšti, garant súťaže, Mgr. Anna Rudová - učiteľka výtvarnej výchovy, Mgr. Zuzana Zvozilová Romanová - učiteľka 1. stupňa a Mgr. Lucia Medveďová - nezávislá porotkyňa - učiteľka.

Vernisáž výstavy a odovzdávanie cien sa uskutočnili 28. februára 2019.

Od  školského roka  2018/2019 Výtvarná súťaž Vladimíra Mináča prebieha  každý školský rok. Zapájajú sa do nej partnerské školy, za čo im patrí nesmierne poďakovanie.