• Prednes slovenskej rozprávky

Dňa 26.októbra 2023 sa konalo regionálne kolo ( okresy RS a RA) v prednese slovenskej rozprávky v Drienčanoch. Vyhlasovateľom súťaže v prednese slovenskej rozprávky je Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote, kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja a obec Drienčany.

• Súťažíme v jazykoch s WocaBee

Naša škola sa zapojila do piateho ročníka inovatívnej súťaže pre školy s názvom Jazykový WocaBee šampionát.

Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a súťaží sa online v aplikácii na učenie slovíčok - WocaBee (čít. "vokebí").

Žiaci sa v aplikácii učia novú slovnú zásobu vrátane výslovnosti moderným a veľmi efektívnym spôsobom.

• Halloweenská noc

Deviataci zažili super noc plnú tajomných chvíľ, ktoré nás aj utužili a my sme si ich užili. Všetci sme si vymysleli masky, spoločne sa navečerali a taktiež sme si zašportovali. Noc bola dlhá, tak nechýbala ani schovávačka, samozrejme bez baterky. No to bola zábava!

Dúfame, že toto nebolo poslednýkrát a užijeme si ešte spolu veľa dobrých zážitkov!

• Záložka do knihy

Projekt "Záložka do knihy spája školy: Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní"

Tento školský rok sa žiaci zo školského klubu detí opäť zapojili do projektu. Pri tvorbe záložiek využili svoju fantáziu a bolo vidieť, že z odvedenej práce mali radosť.

Tešíme sa o rok!

• Starým rodičom

Vám, z detského srdiečka vľúdny pozdrav letí,

veľa zdravia, šťastia, to Vám prajú všetky deti.

Nech Vám úsmev zdobí tvár a srdiečka hreje,

naša láska a úcta k Vám.

Želajú deti zo školského klubu detí

• Jesenné prázdniny

Po dvoch mesiacoch usilovnej práce si zaslúžite pár dní voľna bez školských povinností....

a preto, milí žiaci, prajeme Vám pohodové

jesenné prázdniny, ktoré sú od 30. 10. 2023 do 31. 10. 2023 /pondelok, utorok/,

1. 11. 2023 je deň pracovného pokoja /streda/.

Vyučovanie pokračuje 2. 11. 2023 /štvrtok/.

• Timravina studnička

Okresné kolo XXVl. ročníka literárnej súťaže v umeleckom prednese pôvodnej slovenskej prózy pod názvom „Timravina studnička“ sa uskutočnilo 20. 10. 2023 v Centre voľného času v Rimavskej Sobote.

Cieľom a poslaním tejto súťaže je viesť deti a mládež k hlbšiemu poznávaniu slovenskej literatúry a podnecovať ich k objavom krásy umeleckého slova. Toto podujatie je každoročne venované slovenskej spisovateľke Božene Slančíkovej-Timrave, ktorej život a dielo sú späté s regiónom Novohrad.

• Týždeň zdravej výživy v našej škole

V dňoch od 16.októbra do 20. októbra 2023 prebiehal na našej škole "Týždeň zdravej výživy". Tieto dni boli zamerané na zvýšenú konzumáciu ovocia, zeleniny, mlieka a mliečnych výrobkov. Súčasťou týždňa boli aj ochutnávky ovocia, zeleniny, besedy, prezentácie zamerané na zdravú výživu, či zdravý režim - nesladené čaje pre žiakov. Každý deň si žiaci vypočuli rozhlasové relácie s dennou témou zameranou na potraviny konkrétnej potravinovej skupiny (podľa potravinovej pyramídy). 16. októbra sme si pripomenuli aj Svetový deň zdravej výživy. Realizovanými aktivitami sme sa snažili aktívnou účasťou žiakov budovať spôsobilosti k vhodnému výberu potravín a k vhodnému životnému štýlu.

• V Klube dôchodcov v Klenovci

Každý mesiac v roku má svoje nenapodobiteľné čaro, svoj význam tak pre prírodu, ako aj pre nás ľudí. Príchod jesenných dní, sprevádzaný babím letom a rannými hmlami, je typický pre mesiac október, ktorý je venovaný úcte k starším. Žiaci školy si svojich starých rodičov pripomenuli návštevou Klubu dôchodcov v Klenovci. Milými slovami, rozprávkou a pesničkou potešili všetkých prítomných.

• DEJEPISNÁ EXKURZIA

Dňa 4.10.2023 sa žiaci 6.,7.,8. a 9. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie v Nemeckej a Múzeu SNP v Banskej Bystrici pod vedením vyučujúcich: Mgr. Tatiany Krešneovej, Ing.Edity Bartovej a Mgr. Jany Parobekovej.

V obci Nemecká sme navštívili múzeum vo vápenke, v ktorej počas vojny zahynulo 747 ľudí a pristavili sme sa i pri pamätníku obetiam vojny. Potom sme absolvovali návštevu Múzea SNP v Banskej Bystrici. Videli sme tam rôzne exponáty a pútavým výkladom pána lektora, sme si priblížili hrôzy 1. a 2. svetovej vojny a priebehu SNP. Sme radi, že žiaci našej školy mali možnosť navštíviť tieto miesta, aby sa na tieto ohavné činy nikdy nezabudlo.

• Oddych v oddychovej zóne

Jeseň pani bohatá,

farbí stromy do zlata,

premaľúva celý sad.

Zletel vietor šiky- miky,

hojdá všetky konáriky,

vraj by stromy zobliecť rád.

Posledný septembrový piatok sa v oddychovej zóne stretli detičky z materskej školy so žiakmi prvého, druhého a tretieho ročníka základnej školy. Ozdobení jesenným šatom si spoločne zaspievali a zatancovali. Medzi deťmi prebehlo opätovné stretnutie s kamarátmi z materskej školy, ale aj s pani učiteľkami, ktoré ich pripravili na vstup do školy.

• JESENNÉ ÚČELOVÉ CVIČENIE

Ochranu života a zdravia sme na našej škole realizovali prostredníctvom tzv. účelového cvičenia na 2.stupni a na 1.stupni ako deň s tematikou jesene.

V teoretickej i praktickej časti účelového cvičenia žiaci poznávali opatrenia a činnosti pri záchrane života, zdravia a majetku obyvateľov pri odstraňovaní následkov mimoriadnych udalostí- požiaroch, dopravných nehodách, povodniach. Nacvičili sme si aj evakuáciu.

• 1. 5. Sviatok práce

3. 5. Deň Slnka